قطب نما

تور های چهارمحال بختیاری

مشخصات استان چهارمحال بختیاری

آخرین مطالب قطب نما

تور های چهارمحال بختیاری مجموعه‌ای از سفر های یک روزه و یا چند روزه به طبیعت بکر استان چهارمحال بختیاری را تشکیل می دهند.

استان چهارمحال و بختیاری در قلمروی مرکزی رشته کوههای زاگرس بین پیشکوه های داخلی و استان اصفهان استقلال یافته است.

این استان از شمال و شرق به استان اصفهان از غرب به استان خوزستان و از جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد محدود است.

در یک منطقه کوهستانی واقع شده است که نزدیک به ۸۰ درصد آن را کوه ها و تپه ها در برگرفته اند. امتداد کوه‌ها از شمال غرب به جنوب شرقی بوده و هرچه از غرب به طرف شرق نزدیک تر می شویم از میزان ارتفاعات و تراکم کوه ها کاسته شده و دشتهای نسبتا وسیع میشود که این امر باعث پیدایش زیباییهای فراوانی در چهارمحال و بختیاری شده است.

این استان از نظر جاذبه های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی بسیار غنی است. غارها ، رودها و آبشارها، تالاب ها و چشمه های زیادی در سطح استان پراکنده هستند که هر یک مناظر بدیع و دلپذیری را به وجود آورده‌اند.

از مناطق گردشگری چهارمحال و بختیاری می توان به:

آبشار آتشگاه

آبشار دره عشق

پارک جنگلی پروز

حمام خان شهرکرد

آبشار کوهرنگ

پارک جنگلی پروز

آبشار لردگان

تالاب چغاخور

تالاب گندمان

تونل کوهرنگ

چشمه برم

چشمه دیمه

غار چلگرد

دریاچه سولون

دریاچه لردگان

رود کارون

شیر سنگی

زردکوه

سرچشمه کارون

غار سراب

دشت لاله های واژگون کوهرنگ

طبیعت زیبای لردگان

گل اشک

منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

و منطقه شهریاری نوغان اشاره کرد.

آبشار آتشگاه

این آبشار در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد و ۴۰ کیلومتری شهر لردگان، در دره ای به طول ۲ کیلومتر قرار گرفته است. در مسیر رسیدن به این آبشار از روستاهای زیبای میلاس و سردشت عبور می کنید. روستایی که در دره ای جشم نواز و باریک قرار دارد. در وسط دره رودخانه ای در جریان است که در احاطه درختان سربفلک کشیده و سنگ های آهکی است. آبشار آتشگاه در دره ای به ارتفاع ۳ کیلومتر به پایین می ریزد، در این مسیر پستی و بلندی های دره آبشارهای کوچک زیادی را شکل داده که بر زیبایی و جذابیت آبشار افزوده است. سراسر بهار و تابستان جهت بازدید این آبشار مناسب است.

تور های چهارمحال بختیاری آبشار آتشگاه

پارک جنگلی پروز

در منتهی الیه کناری استان در ۵۰ کیلومتری لردگان گردشگاه زیبای پرواز با طبیعت زیبای خود در امتداد دره سبز قرار گرفته است . در این پارک، درختان سربفلک کشیده، شالیزارها و چشمه ها، طبیعتی را شکل داده که نمی توانید چشم از آن ها بردارید.

این پارک جنگلی فضای بسیار مناسبی برای استراحت و گردش خانواده ها می باشد .

حمام خان شهرکرد

یکی دیگر از مقاصد تور های چهارمحال بختیاری اثری متعلق به سال ۱۲۷۰ هجری قمری است که در جنوب غربی مسجد جامع شهرکرد قرار دارد. این بنای تاریخی به همت «حاج محمدرضا خان ستوده» احداث شده است و با ۵۵۰ متر مربع مساحت، شامل سر در، سربینه، خان‌نشین و خزانه می‌شود.

در گذشته حمامی کوچک‌تر مختص زنان در کنار این بنا قرار داشت که در طول زمان تخریب شد و امروزه فروشگاهی جایگزین آن شده است. با قدمتی که به دوره قاجاریه بازمی‌گردد، حمام خان از جاهای دیدنی شهرکرد به شمار می‌آید و قدیمی‌ترین حمام این شهر است.

چشمه برم

چشمه برم در مرکز شهر لردگان واقع شده و با شهرکرد ۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد. این چشمه پر آب علاوه بر تامین آب کشاورزی یکی از سرشاخه‌های کارون به حساب آمده و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان به وجود آورده است.

تور های چهارمحال بختیاری چشمه برم

چشمه کوهرنگ

چشمه کوهرنگ یک چشمه زیبا در شهرستان کوهرنگ است .آب  خروشان این چشمه از دامنه های زردکوه سرچشمه می‌گیرد و پس از گذر از پیچ و خم‌های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ میریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می شود. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه، زیبایی آن را دو چندان کرده است.

چشمه دیمه

 در منطقه کوهرنگ در مجاورت روستایی به همین نام که اهالی آنرا به کیکاووس از قهرمانان شاهنامه نسبت می دهند چشمه دیمه قرار دارد. این چشمه سر چشمه ی اصلی زاینده رود است و تا مرکز استان 85 کیلو متر فاصله دارد. آب این چشمه از گوارا ترین آبهای جهان است و خواص درمانی جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه را دارد.

تور های چهارمحال بختیاری چشمه دیمه

دشت لاله های واژگون کوهرنگ

این دشت حدود ۱۲ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای ینواستکی ، از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است. وسعت زیاد ۳۴۰۰ هکتار پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند از لاله های واژگون یا اشک مریم در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به دیگر جاذبه های سیاحتی کوهرنگ، از این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی ساخته است. زمان رویش و شکفتن لاله های واژگون دشت از اواسط فروردین شروع و تا آخر اردیبهشت ماه ادامه دارد.

تور های چهارمحال بختیاری دشت لاله های واژگون کوهرنگ

غار سراب

غار سراب در ۵۶ کیلومتری جنوب غربی شهرکرد و حدود ۷ کیلومتری شهر باباحیدر در شهرستان فارسان و در مسیر دره زیبا و معتدلی و در مجاورت روستای امید آباد قرار گرفته است. از انتهای جاده آسفالت تا دهانه غار حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی لازم است.

شیر سنگی

بختیاری ها برای پاس داشت جنگاوران و دلاوران خود بر روی قبر آنان مجسمه ای تراشیده از سنگ و به شکل شیر با نقاشی از اسب و شمشیر قرار می دادند. این نقوش هر کدام معنا و مفهوم خاص خود را دارد. شیر سنگی بر روی قبور دلاوران و جوانان بختیاری یادآور تاریخ پرحادثه و پر فراز و نشیب گذشته است. قدیمی ترین شیر سنگی موجود در استان مربوط به دوره صفوی میباشد .

تالاب چغاخور

تالاب بین المللی و زیبای چغاخور با مساحتی حدود ۳۲۰۰ هکتار یکی از زیباترین و بزرگترین تالاب های استان است. قسمتی از رودخانه زاینده رود که یکی از زیباترین و با اهمیت ترین رودهای ایران است و همچنین قسمتی از رودخانه کارون که تنها رودخانه قابل کشتیرانی ایران می باشد در این استان جریان دارد . این تالاب در مسیر جاده شهرکرد به خوزستان و در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار در نزدیکی شهر بلداجی واقع گردیده که تا شهرکرد ۶۵ کیلومتر فاصله دارد.

تور های چهارمحال بختیاری تالاب چغاخور

غار یخی چما

در فاصله 25 كیلومتری چلگرد یکی دیگر از مقاصد تور های چهارمحال بختیاری در نزدیكی روستای شیخ علیخان، یكی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیل های فراوان یخی واقع شده است. از زیر یخ های این غار، چشمه ای با آب سرد در جریان است كه نهایتا به سد كوهرنگ می ریزد. قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله در این مكان سبب شده قندیل های یخ و توده های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند. 

سفری هیجان انگیز به غار یخی چلگرد  غار یخی چما یکی از اعجاب‌انگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود.

قطب نما” به عنوان مرجع بزرگ تور های طبیعت گردی، همواره تور های چهارمحال بختیاری را که توسط همکاران محترم عرضه می شوند، حمایت و عرضه می نماید

تورهای "قطب نما"

کاشان، کویر مرنجاب

تور سه و نیم روزه کویر مرنجاب از تبریز

0 (بدون دیدگاه و امتیاز)
گیلان، روستای گیلده

تور طبیعت گردی یک و نیم روزه گیلده از تبریز

5 (38 ارسال دیدگاه و ثبت امتیاز)
سردشت

آبشار شلماش

0 (بدون دیدگاه و امتیاز)