نکات خرید باتوم کوهنوردی

adminweb adminweb
528 بازدید

باتوم کوهنوردی

باتوم یا عصای کوهنوردی وسیله ای برای کمک به حفظ انرژی و تعادل کوهنورد در پیمودن مسیر های غیر هموار است. شاید در نگاه اول ابزاری ساده بنظر آید که استفاده آن تنها برای افراد سالمند ضروری است اما اگر تجربه پیمودن مسیر های صخره ای را داشته باشید نظرتان عوض می شود.

عصای کوهنوردی باعث می شود تا فشار وارد آمده از زمین به کمر و پاها کاسته شود. به این ترتیب به حفظ انرژی و توان بدنی شما کمک می کند.

با استفاده از این ابزار می توان ضمن حرکت موانع را کنار زده و یا از عمق برف و شن مطلع شوید.

این ابزار کارایی های دیگری چون دفاع در برابر حیوانات وحشی، استفاده به عنوان ستون چادر و یا تکیه برای رفع خستگی را نیز دارد.

نکات خرید باتوم کوهنوردی

عصای کوهنوردی بایستی از متریالی ساخته شده باشد که ضمن سبک بودن از استحکام کافی و لازم برخوردار باشد. اغلب از جنس آلومینیوم و کربن ساخته می شوند.

بهتر است تا باتوم قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته باشد. برای این منظور معمولا یا دارای ضامن هستند و یا با چرخش بدنه عصا تا دو تا سه مرحله افزایش سایز پیدا می کنند.

برخی از انواع عصای کوهنوردی دارای قابلیت آنتی شوک هستند. این ویژگی باعث می شود تا در هنگام عبور از مسیرهای ناهموار از فشار وارد آمده به پاها و کمر کاسته شود اما به عقیده برخی این کار باعث انتقال فشار به مچ دست می شود.

دسته عصای کوهنوردی بایستی به لحاظ ارگونومی شرایط استفاده راحت و ایمن را برای دست فراهم کند. همچنین جنس آن به گونه ای باشد که از سایش و تعریق دست جلوگیری کند.

گل عصا یا گل یخ ابزاری برای جلوگیری از فرو رفتن عصا در میان درزها و شکاف های مابین صخره ها است.

سخمه انتهای نوک تیز باتوم است. در مواقعی که به آن نیاز ندارید با استفاده از یک درپوش پلاستیکی پوشانده می شود تا از وارد آمدن آسیب به بدن و یا کوله کوهنوردی جلوگیری شود.

دسته بندی تجهیزات کوهنوردی نکات سفر
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1+ تورها
500 کاربران
5 سفرنامه ها

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نماد اعتماد الکترونیکی

ورود به سایت